Úvod > Život v obci > Aktuality > Hasiči informují - únor

Hasiči informují - únor

Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje

NEBEZPEČÍ PŘI UŽÍVÁNÍ TOPIDEL

Je únor a topidla, která se starají o teplo v našich domovech, mají již za sebou takřka polovinu topné sezóny. V tom lepším případě nás topidla bezpečně zahřála po celou dobu chladných měsíců, ale nemusí tomu tak být i nadále. Protože topidla jsou velmi častou příčinou vzniku požárů, připomeňme si několik zásad jejich bezpečného užívání. Abyste nemuseli řešit problémy způsobené v souvislosti s nesprávným užíváním topidel a komínů, dodržujte tato základní pravidla:
  • každý si musí počínat tak, aby při provozu topidla a komína nedocházelo ke vzniku požáru,
  • při instalaci a údržbě topidla dodržujte návod výrobce,
  • dodržujte lhůty kontrol a čištění komínů a topidel podle nařízení vlády č. 91/2010 Sb.,
  • dodržujte bezpečné vzdálenosti hořlavých předmětů od topidel,
  • nepřikrývejte a nepokládejte na topidla žádné cizí předměty,
  • dbejte na pořádek kolem topidla a v kotelnách, hrozí zde vypadnutí nebo úlet žhavé částice (to platí i pro kotle na plynná a kapalná paliva),
  • pro všechny typy topidel (mimo elektrických) zajistěte dostatečný přívod vzduchu,
  • pozor na popel, i zdánlivě vychladlý popel může způsobit požár, popel vždy skladujte v nehořlavých nádobách, mimo ostatní domovní odpad,
  • pokud se vám přes veškerou opatrnost situace vymkne kontrole, volejte hasiče prostřednictvím tísňové linky 150 nebo 112.

Více informací najdete na http://www.hzscr.cz/clanek/hasicuv-rok.aspx

Soubor ke stažení: hasici_unor.pdf