Úvod > Obecní úřad > Matrika > Nahlížení do matrik nebo sbírek listin

Nahlížení do matrik nebo sbírek listin

Nahlížet do matriky nebo sbírky listin je možno pouze na zápis svůj nebo nejbližší rodiny (manžel/ka, sourozenci, rodiče, prarodiče, děti, vnuci a pravnuci). V případě osvojení mohou nahlédnout do zápisu pouze osvojitelé a po dosažení zletilosti i osvojenec.

Správní poplatek za každou matriční událost 20,- Kč (hradí se v hotovosti)

Potvrzení o skutečnostech zapsaných v matrice

Potvrzení se vydá pouze pro uplatnění nároku fyzické osoby v cizině, v jiných případech se vydá pouze tehdy, stanoví-li tak zvláštní zákon. O vystavení takového potvrzení je třeba požádat matriční úřad, u něhož je zápis, o který se jedná, proveden.

Předložíte:

• písemnou žádost fyzické osoby
  • platný průkaz totožnosti
  • doklady kterými žadatel prokáže, že se zápis týká jeho, členů jeho rodiny (manžela, rodičů, prarodičů, dětí, vnuků, pravnuků nebo sourozenců)

Správní poplatek (hradí se v hotovosti) 50,- Kč

Potvrzení o údajích uvedených ve sbírce listin

Matriční úřad vede sbírku listin (podklady pro zápis do matriky) za každý kalendářní rok samostatně. Začátkem následujícího kalendářního roku předává matriční úřad sbírku listin  Městskému úřadu Litovel. Pokud tedy potřebujete zjistit nebo potvrdit údaje ze sbírky listin  (např. hodina narození, příčina úmrtí apod.), obraťte se s žádostí v aktuálním roce na matriku, v ostatních případech na městský úřad.

Správní poplatek (hradí se v hotovosti) za potvrzení je 50,- Kč.